Ekstraordinær generalforsamling
tirsdag 25. marts 2025 kl. 18:30
På klubbens ordinære generalforsamling tirsdag 25. februar 2025, fremlagde bestyrelsen et forslag til ændring af klubbens vedtægter. Vedtægterne foreskriver, at for at kunne vedtage vedtægtsændringer skal mindst 2/3 af de stemmeberettigede medlemmer være til stede på generalforsamlingen og 2/3 skal stemme for forslaget.
Ligeledes foreskriver vedtægterne, at er der ikke mødt tilstrækkeligt, men 2/3 af de afgivne stemmer har stemt for forslaget, indkaldes inden 8 dage med mindst 14 dages varsel til ny generalforsamling, som uanset antallet af fremmødte, kan vedtage forslaget med 2/3 af de afgivne stemmer.
På generalforsamlingen deltog 24 stemmeberettigede medlemmer, og bestyrelsens forslag til ændring af vedtægterne fik over 2/3 stemmer.
Derfor indkaldes der hermed til ekstraordinær generalforsamling i Roklubben Øresund med følgende dagsorden:
- Valg af dirigent
- Behandling af bestyrelsens forsalg til ændring af klubbens vedtægter § 7 og § 11 i henhold til vedlagte.
For at være stemmeberettiget skal kontingentet for 1. kvartal være indbetalt.
Bestyrelsen
Roklubben Øresund